Više od 300 zaposlenih u britanskom Ministarstvu vanjskih poslova zaprijetilo je ostavkama zbog zabrinutosti da je vlada postala saučesnik u ratnim zločinima Izraela. U pismu je izraženo nezadovoljstvo prodajom oružja Izraelu i, kako su naveli, njegovim “očitim nepoštivanjem međunarodnog prava”.
Velika Britanija, zajedno s Australijom, Kanadom, Novim Zelandom i Norveškom, uvela je sankcije protiv dvojice izraelskih ministara – Itamara Ben-Gvira i Bezalela Smotricha – zbog, kako je navedeno, poticanja nasilja nad Palestincima i pokušaja širenja ilegalnih naselja na okupiranoj Zapadnoj obali.
Ministri u vladi Benjamina Netanyahua suočit će se sa zabranama putovanja i zamrzavanjem imovine u ovim zemljama. Sankcije su uvedene lično protiv njih, bez uticaja na njihove ministarstva. Premijer Netanyahu najavio je odgovor na ovaj potez.
Ministar sigurnosti Ben-Gvir i ministar finansija Smotrich već su ranije izazvali međunarodne kritike zbog huškačkih izjava i ekstremnih stavova prema Palestincima. U zajedničkoj izjavi ministara vanjskih poslova pet država stoji:
“Posvećeni smo rješenju o dvije države. Ekstremističko nasilje i širenje naselja ugrožavaju tu mogućnost. Ben-Gvir i Smotrich su podsticali nasilje i ozbiljno kršili prava Palestinaca. Ovo je neprihvatljivo i zato djelujemo – da ih pozovemo na odgovornost.”
Britanski ministar vanjskih poslova David Lammy istakao je da se današnje mjere odnose prvenstveno na situaciju na Zapadnoj obali, ali se ne mogu odvojiti od “katastrofe u Gazi”.
Američki državni sekretar Marco Rubio oštro je kritizirao sankcije, pozvavši na njihovo ukidanje i istakavši da “Sjedinjene Države stoje rame uz rame s Izraelom”. On je dodao da sankcije “ne doprinose postizanju primirja niti vraćanju talaca”.
Izraelski ministar vanjskih poslova Gideon Sa’ar sankcije je nazvao “neprihvatljivim i uvredljivim”, dok je Smotrich poručio: “Britanija je već jednom pokušala spriječiti naseljavanje naše pradjedovske zemlje. Nećemo im to dopustiti ponovo.”
Ben-Gvir je dodao: “Preživjeli smo faraona, preživjet ćemo i Starmera.” (aludirajući na britanskog premijera).
Bivši izraelski ministar odbrane Benny Gantz, iako politički protivnik dvojice ministara, rekao je da su sankcije protiv demokratski izabranih dužnosnika “moralna greška” i da “šalju opasnu poruku teroristima”.
Smotrich je poznat po odobravanju širenja naselja na Zapadnoj obali, kao i po protivljenju humanitarnoj pomoći za Gazu. U maju je izjavio da “ni zrno pšenice” ne bi trebalo ući u Gazu i dodao:
“Gaza će biti potpuno uništena, civili će biti premješteni na jug, u humanitarnu zonu bez Hamasa, a potom će u velikom broju napustiti teritoriju.”
U ranijim izjavama, koje su naišle na široku osudu, Smotrich je tvrdio da bi smrt dva miliona Palestinaca zbog gladi mogla biti “opravdana i moralna” ako bi to dovelo do oslobađanja izraelskih talaca.
Više od 300 zaposlenih u britanskom Ministarstvu vanjskih poslova zaprijetilo je ostavkama zbog zabrinutosti da je vlada postala saučesnik u ratnim zločinima Izraela. U pismu, čije je postojanje prvi objavio Novara Media, izraženo je nezadovoljstvo prodajom oružja Izraelu i, kako su naveli, njegovim “očitim nepoštivanjem međunarodnog prava”.
Odgovor iz Ministarstva, koji su potpisali najviši državni službenici, bio je jasan: “Ako vam je neslaganje s politikom vlade duboko, vaš krajnji izlaz je ostavka. To je časna odluka.”
No, odgovor nije uopće adresirao konkretne kritike zaposlenih.
Za razliku od pet anglosaksonskih zemalja, Evropska unija za ovakve mjere treba jednoglasnost svih 27 članica – što je za sada blokirano, prvenstveno otporom Mađarske. EU sada razmatra uvođenje trgovinskih ograničenja, koja zahtijevaju samo kvalificiranu većinu.
U međuvremenu, pritisak javnosti u Kanadi, Norveškoj i Australiji raste – građani i organizacije sve snažnije traže konkretne mjere protiv izraelske politike prema Palestincima.