Članak je započet time da je elitna jedinica mađarske policije prešla granicu Bosne i Hercegovine u civilu, da bi se tek po dolasku u Banju Luku presvukli u uniforme i pozirali sa specijalcima MUP-a RS.
Novinar Džulijan Borger (Julian Borger) naveo je da je dolazak mađarskih policajaca, oko 300 njih, objavljen tek nakon što su njihovu prisutnost zabilježili lokalni mediji. Vlasti u Sarajevu o ovoj “trenerskoj” misiji nisu bile ni obaviještene.
Borger napominje da se njihov dolazak poklopio s osjetljivim političkim trenutkom: dan uoči izricanja presude predsjedniku RS Miloradu Dodiku, koji je 26. februara osuđen na godinu zatvora i šestogodišnju zabranu obnašanja javne funkcije zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH.
Dodik je odbacio presudu kao “besmislenu”, tvrdeći da je Bosna i Hercegovina “prestala da postoji”, te poručio da se na tu presudu neće žaliti jer ne priznaje Sud Bosne i Hercegovine – iako su njegovi advokati ipak podnijeli žalbu. Odluka po toj žalbi očekuje se tokom ljeta, piše Borger.
U međuvremenu, Dodik i dalje donosi zakone koji efektivno blokiraju rad državnih institucija na teritoriji RS, a njegova politička retorika sve više podsjeća na otvoreni separatizam.
Guardian u tekstu navodi kako bi upravo ovo mogao biti trenutak kada dugogodišnja disfunkcionalnost Bosne prelazi u akutnu krizu – i to krizu s potencijalom da destabilizuje širi evropski prostor.
Borger navodi da je Dodik u posljednje dvije decenije usko povezan s Moskvom, gdje je u martu boravio već treći put u godini. U znak podrške, u Banju Luku je doputovao i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je presudu nazvao “nezakonitom i antidemokratskom”. Dvojica lidera su se ponovno susrela u Beogradu, netom prije nego što je Dodik otputovao u Rusiju.