Moskva bi mogla pokrenuti napad pod ‘lažnom zastavom’ u Moldaviji

Rusija je optužila Moldaviju za planiranje vojne operacije protiv otcijepljene regije Pridnjestrovlje. Analitičari smatraju da je u toku dublji plan iz Moskve.

Rusija je optužila Moldaviju za planiranje vojne operacije u Pridnjestrovlju (Transnistria), secesionističkoj regiji koju podržava Rusija, što je izazvalo zabrinutost među nekim analitičarima da bi Moskva mogla pokrenuti napad pod “lažnom zastavom” u Moldaviji.

Ruski obavještajci rekli su ranije ove sedmice da predsjednica Moldavije Maia Sandu planira vojnu operaciju u Pridnjestrovlju, koje graniči s Ukrajinom. Sandu je u utorak položila zakletvu za svoj drugi predsjednički mandat.

Dan nakon njene zakletve, rusko Ministarstvo vanjskih poslova saopćilo je da NATO pretvara Moldaviju u centar oružja za Ukrajinu, što je optužba koja će vjerovatno samo dodatno potaknuti strahove da bi Moskva mogla tražiti opravdanje za potencijalnu akciju protiv svog manjeg susjeda.

Evo više o tome šta se događa s Rusijom i Moldavijom i šta se može očekivati.

Šta je Rusija navela?

U ponedjeljak je ruska Vanjska obavještajna služba (FIS) objavila da moldavska predsjednica Sandu planira vojnu operaciju u Pridnjestrovlju. Ruski obavještajci predviđaju da bi vojna operacija mogla eskalirati u rat.

Šef njenog ureda, Adrian Balutel, odbacio je tvrdnje, insistirajući na tome da zemlja nije imala takve planove vojnog ulaska u Pridnjestrovlje, iako tvrdi da je taj teritorij dio Moldavije.

Zatim je u srijedu Rusija dodala novu optužbu – da je NATO pod vodstvom SAD-a prebacio veliku količinu oružja u Moldaviju posljednjih mjeseci. Marija Zaharova, glasnogovornica ruskog Ministarstva vanjskih poslova, rekla je da Moskva vjeruje da je ovo oružje u konačnici bilo namijenjeno Ukrajini. Navela je Sanduine prozapadne sklonosti kako bi pojačala svoje tvrdnje.

Posljednjih mjeseci ruski predsjednik Vladimir Putin sve više sugerira da bi Kremlj potencijalno mogao tretirati ne samo Ukrajinu, već i druge zemlje koje joj pomažu u ratu protiv Moskve, kao neprijatelje koje bi mogao napasti.

Koje su brige zbog ‘lažne zastave’?

Otkako je Rusija pokrenula svoju potpunu invaziju na Ukrajinu u februaru 2022. godine, Sandu je digla uzbunu da bi Moldavija mogla biti sljedeća meta Moskve, pozivajući zapadne čelnike da se pozabave zabrinutošću Moldavije.

Kada je Sandu ove sedmice u glavnom gradu Kišinjevu položila zakletvu za svoj drugi mandat, rekla je: “Uspjeli smo širom otvoriti vrata Evropske unije.”

Moldavija je zemlja kandidat za EU od juna 2022. godine, čekajući da Brisel službeno prihvati njezin zahtjev za pridruživanje.

Posljednje optužbe Kremlja, kažu analitičari iz Instituta za proučavanje rata sa sjedištem u Washingtonu, mogle bi biti dio većeg plana za ometanje pridruživanja Moldavije Evropskoj uniji (EU), njezinom destabilizacijom. Kremlj, upozorio je ISW u izvještaju, također bi mogao postavljati uvjete “za operaciju pod lažnom zastavom u Transnistriji”.

Šta je Pridnjestrovlje (Transnitrija)?

Pridnjestrovlje je rusko-saveznička otcijepljena regija Moldavije, stisnuta između dijela rijeke Dnjestar u Moldaviji i Ukrajine. Rumunija se nalazi na njenom zapadu.

Regija se odvojila od Moldavije 1990. U septembru 2006. izglasala je referendum kojim je ponovno potvrdila svoju nezavisnost i pozvala na ujedinjenje s Rusijom. Referendum Moldavija nije priznala.

U februaru 2022. čelnici Pridnjestrovlja uputili su apel Rusiji za zaštitu. Apel je uslijedio nekoliko dana nakon izbijanja rata u Ukrajini i bio je sličan apelima koje su Rusiji uputili promoskovski čelnici u dijelovima Ukrajine, a koje je Rusija iskoristila kao opravdanje za preuzimanje Krima 2014. godine, te velikih dijelova pokrajina Lugansk i Donjeck osam godina kasnije.

Međunarodna zajednica priznaje Pridnjestrovlje kao dio Moldavije, a Evropa ovu regiju smatra okupiranom od strane Rusije od 2022.

U Pridnjestrovlju se nalaze ruske trupe, kao i glavno rusko skladište oružja, skladište oružja Cobasna.

Trenutno je 1.500 ruskih vojnika stacionirano unutar otcijepljene moldavske regije, prema izvještaju koji je u oktobru objavio Harvard International Review.

Na koje druge načine Rusija vrši pritisak na Moldaviju?

Politika: Moldavija je glasala na predsjedničkim izborima prošlog mjeseca zbog tvrdnji o miješanju Rusije. Međutim, prozapadna političarka Sandu osvojila je 55,33 posto glasova, porazivši bivšeg glavnog tužitelja Alexandra Stoianogla, koji je imao podrške Socijalističke stranke naklonjene Rusiji.

U izvještaju objavljenom ranije ove godine, londonski think tank Chatham House naveo je da istraživanje koje je proveo “sugerira da Moskva također cilja na moldavski javni informacijski prostor otrovnim dezinformacijama”.

Služba nacionalne sigurnosti Moldavije također je navela da su proruski oligarsi u Moldaviji platili milione eura za organiziranje protuvladinih protesta i počinili izbornu prevaru. To uključuje bivšeg moldavskog parlamentarca Ilana Shora, koji je u januaru osuđen u odsutnosti zbog optužbi za prevaru.

Energetika: U međuvremenu, Moldavija se suočava s energetskom krizom. Moldavija godišnje dobiva oko dvije milijarde kubnih metara plina iz Rusije. Od 2022. sav taj plin šalje se u Pridnjestrovlje.

Pridnjestrovlje zatim Moldaviji prodaje električnu energiju proizvedenu korištenjem ruskog plina.

Međutim, ovaj plin dolazi plinovodom koji prolazi kroz Ukrajinu. Kijev je sada odlučio da više neće dopustiti tranzit ovog plina. Sandu je optužila Gazprom, ruskog plinskog diva, da je odbio razmotriti korištenje alternativnog plinovoda i pokušala je pripremiti Moldaviju za, kako je rekla, “oštru” zimu bez ruskog plina.

Očekuje se da će rusko snabdijevanje plinom Moldaviji prestati 1. januara 2025. Početkom decembra, Moldavija je proglasila vanredno stanje zbog nadolazeće nestašice.

Nasilje: U aprilu 2022. eksplozije su bile usmjerene na Ministarstvo državne sigurnosti u Tiraspolu, najvećem gradu u Transnistriji. Dan kasnije, nove eksplozije uništile su dvije radio antene u Transnistriji.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, zajedno s drugim saveznicima Ukrajine, rekao je da su ove eksplozije također “napadi pod lažnom zastavom” koje je orkestrirala Rusija kako bi prikazala da je Pridnjestrovlje napadnuto iz Moldavije zbog moldavske podrške Ukrajini.

Izvor: Al Jazeera

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *