Arsenal pobjedom protiv Brightona došao do prve pozicije na tabeli

Posljednju utakmicu subotnjeg programa 32. kola Premier lige Engleske igrali su Brighton i Arsenal. Gosti iz Londona su slavili bitnu pobjedu rezultatom 0:3.

Nakon što je Manchester City nešto ranije danas slavio, gostima iz Londona pobjeda i novi bodovi su bili neophodni kako bi nastavili borbu za titulu. Domaćin je sa druge strane trebao pobjedu kako bi prekinuo seriju od dva uzastopna susreta u kojima nije slavio.

Gosti su već u 11. minuti zaprijetili, Bukayo Saka je prijetio, ali je njegov udarac otišao pored gola, minut kasnije Gabriel Jesus je šutirao, ali se golman Brightona istakao i odlično intervenisao.

Defanzivac Brightona, Tariq Lamptey, pravi nepotreban prekršaj u kaznenom prostoru i tako poklanja jedanaesterac gostima. Siguran izvođač najstrožije kazne bio je Bukayo Saka. Saki je to bio peti gol sa bijele tačke u ovoj sezoni iz isto toliko pokušaja.

Domaćin je preko Encisa zaprijetio u 41. minuti susreta, ali je golma Arsenala David Raya sjajno intervenisao.

Prvo poluvrijeme je okončano rezultatom 0:1, a uvodnih deset minuta nastavka gosti su nastavili sa dominacijom.

Dominacija se isplatila već u 62. minuti kada je Jorginho uputio sjajnu povratnu loptu na koju je natrčao njemački internacionalac Kai Havertz i pospremio je u mrežu Brightonovog gola.

Rezevista Trossard koji je zamijenio Gabriela Jesusa zaprijetio je u 70. minuti susreta, a do kraja je upravo bivši igrač Brightona, Trossard nakon sjajno istrčane kontre postigao gol za konačnih 3:0, asistent trećeg gola bio je Havertz.

Sudijska nadoknada od pet minuta nije donijela promjenu rezultata pa je ovaj susret završen rezultatom 0:3.

Sa nova tri boda Arsenal je došao do prvog mjesta na tabeli Premiershipa sa bodom više od Liverpoola i Manchester Citya, s tim da Redsi imaju utakmicu manje. Brighton je nakon desetog ovosezonskog poraza na desetoj poziciji sa 43 osvojena boda.

Brighton u narednom kolu igrat u gostima protiv Burnleya, a Arsenal će za tri dana u Londonu dočekati Bayern u okviru četvrfinala Lige prvaka, a nakon toga će igrati protiv Aston Ville u okviru Premiershipa.