UEFA Evropska konferencijska liga: Olympiakos srušio Aston Villu, Fiorentina do pobjede u nadoknadi vremena

Večeras su odigrani prvi polufinalni susreti UEFA Evrospke konferencijske lige između Aston Ville i Olympiakosa, te Fiorentine i Club Bruggea.

U odličnoj utakmici u Birminghamu Olympiakos je savladao jedinog preostalog engleskog predstavnika u UEFA-inim takmičenjima, Aston Villu, sa 4:2. Ayoub El Kaabi je postigao oba pogotka za Olympiakos u prvom poluvremenu, u 16. i 29. minuti, a zaostatak Aston Ville je smanjio Ollie Watkins u nadoknadi prvog poluvremena. Domaći preko Mousse Diabyja dolaze do izjednačenja u 52. minuti, ali El Kaabi kompletira hat-trick pogotkom iz penala u 56. minuti, da bi na 4:2 povisio Santiago Hezze u 67. minuti. Treba istaknuti i da su domaći u 84. minuti propustili priliku da smanje rezultat i završnicu utakmice učine neizvjesnijom kada je Douglas Luiz promašio penal.

Fiorentina je savladala Club Brugge na čuvenom “Artemio Franchiju” rezultatom 3:2. Domaći su došli u prednost već u petoj minuti pogotkom Riccarda Sottila, da bi gosti u 17. minuti poravnali pogotkom Hansa Vanakena iz penala. Novu prednost Fiorentini donio je Andrea Belotti u 37. minuti susreta. U drugom poluvremenu, odnosno 61. minuti, gosti su ostali sa igračem manje nakon što je Raphael Onyedika u samo dvije minute dobio dva žuta kartona zbog čega je morao napustiti igru. Ali u 63. minuti pogotkom Thiaga Rodrigueza belgijski klub dolazi do 2:2. Gosti su bili blizu vrlo povoljnog rezultata pred uzvratni susret, ali u drugoj minuti nadoknade vremena M’bala Nzola pogađa za 3:2 i neopisivu radost domaćih igrača i navijača.

Uzvratni susreti su na rasporedu 9. maja.

Polufinale UEFA Evropske konferencijske lige, prve utakmice:

Aston Villa 2:4 Olympiakos (Watkins 45+1’, Diaby 52’ – El Kaabi 16’, 29’, (p) 56’, Hezze 67’)

Fiorentina 3:2 Club Brugge (Sottilo 5’, Belotti 37’, Nzola 90+2’ – Vanaken (p) 17’, Thiago 63’)