Već i vrapci na grani znaju kako je menopauza prekretnica u životu svake žene. Drastičan pad estrogena u velikoj mjeri utječe na kvalitetu života. Iscrpljenost, razdražljivost i umor na svojoj koži doživi čak 90 posto žena. U brojne ostale tegobe mogu se ubrojiti i psihička stanja kao što su poremećaj sna, loše spavanje ali i depresija.
Nažalost, ne postoji čarobni napitak kojim se možemo riješiti neugodnih nuspojava menopauze, ali postoji stil života koji ih može ublažiti i učiniti manje nepodnošljivima.
Tjelovježba ubrzava metabolizam
Radi se o tjelesnoj aktivnosti. Iako je mnogima neprivlačna baš u doba menopauze, upravo zbog dodatnog znojenja, uz već postojeće valunge, postoji cijeli niz razloga zašto bismo je definitivno trebali implementirati u svakodnevnu rutinu.
Tjelovježba pozitivno djeluje na metabolizam, ubrzava ga. Poboljšava opću kondiciju žene te drži tjelesnu masu pod kontrolom. Osim fizičkog aspekta, dobro utječe i na psihičko zdravlje. Vježbanjem se u tijelu pojačano otpuštaju endorfini, biokemijski spojevi koji blokiraju bol, smanjuju apetit, stvaraju osjećaj ugode tijekom intenzivnog vježbanja te smanjuju stres i anksioznost.
Što se tiče odabira i stila vježbe, to ostavljamo na izbor svakoj pojedinoj ženi: vježbe snage, kardio vježbe, vježbe izdržljivosti, istezanja, ravnoteže.
Nažalost, unatoč brojnim dobrobitima koje tjelovježba pridonosi, mnoge žene je ipak odgađaju radi prekomjernog znojenja. Znojenje je dakako prirodan proces, koji se u doba perimenopauze i menopauze intenzivira zbog prilagodbe termoregulacijskog centra hipotalamusa na novu, nižu razinu estrogena. Pravi deodorant je važan. Jasno nam je da to izaziva opću nelagodu kod žene te je iz tog razloga važno izabrati pravi deodorant koji će držati pod kontrolom količinu znoja, ali i neugodne mirise po strani.Deodorant treba da ne sadrži potisne plinove kao ni alkohol, da je klinički i dermatološki testiran na 5 najproblematičnijih metala za ljudsku kožu: nikal, krom, kobalt, paladij i živu.