Bosanskohercegovačke fudbalerke poražene u Portugalu

Seniroske reprezentativke Bosne i Hercegovine igraju svoj meč prvog kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo. Domaće fudbalerke reprezentacije Portugala su opravdale ulogu favorita i slavile sa 3:0.

Meč prvog kola kvalifikacija između domaćina Portugala i BiH igra se na stadionu „Dr. Magalhães Pessoa“ čiji je kapacitet 25.000 gledalaca, a na njemu svoje domaće utakmice igra U.D. Leiria. Utakmicu Portugal-Bosna i Hercegovina sudi Eleni Antoniou iz Grčke.

Novi selektor Selver Hodžić je svoj debi na klupi reprezentacije počeo sa ovim sastavom: E. Hasanbegović, E. Šabanagić, M. Hasanbegović, G. Slišković, A. Kršo, M. Aleksić, A. Hadžić, M. A. Milinković, M. Gačanica, E. Ekić i M. Jelčić.

Portugalke su u ovaj meč ušle kao favoritkinje, a prvu pravu priliku imale su već u 15. minuti, ali se sjajnom intervencijom istakla Envera Hasanbegović.

Ipak, 13 minuta kasnije domaće fudbalerke dolaze do prednosti od 1:0, vodeći gol, nakon kornera, postigla je Carole Costa fudbalerka Benfice.

Postigao je domaćin još jedan pogodak u 37. minuti, ali je on na sreću reprezentativki BiH poništen zbog očigledne nedozvoljene pozicije. Portugal nije posustajao i napadi su se nizali, u razmaku od samo par minuta ponovo je fortuna na našoj strani.

U posljednjem napadu prvog dijela, Portugal povećava prednost, autogol je postigla Gloria Slišković koja brani boje SFK 2000 Sarajevo.

Diana Silva, fudbalerka Sportinga, je u 61. minuti dobila priliku za igru, a samo minut kasnije postigla je gol za vodstvo od 3:0 što će ispostavilo se biti i konačan rezultat ovog susreta.

BiH je tako odigrala i treći meč bez postignutog gola.

Pobjedom su Portugalke došle do prve pozicije, a naše reprezentativke su trenutno posljednje, s tim da će za četiri dana imati priliku to promjeniti jer će na domaćem terenu dočekati SJevernu Irsku koja je u prvom kolu remizirala sa Maltom odigravši 0:0.

Kvalifikacije za Evropsko prvenstvo, grupa B3:
Portugal (Ž) – Bosna i Hercegovina (Ž) 3:0 (C. Costa 28’, G. Slišković a.g. 45’+4’, D. Silva 62’)