Robert Lewandowski hat-trickom osigurao pobjedu Barceloni

Barcelona i Valencia odigrali su posljednu utakmicu 33. kola najelitnijeg španskog fudbalskog prvenstva. Konačan rezultat ovog izuzetno zanimljivog susreta glasio je 4:2.

Domaćin je popularne ‘Šišmiše’ dočekao u ne baš najboljem raspoloženju jer su u prethodna dva susreta pretrpjeli poraze, prvo od PSG-a u Ligi prvaka, a nakon toga i poraz od Real Madrida u El Clasicu. Gosti su također u posljednjem kolu poraženi i to od Betisa.

Trener gostiju, Ruben Baraja, na megdan velikoj Barceloni poslao je najmlađi početni sastav u historiji La Lige još od sezone 2005./06.

Susret je odlično počeo za domaćina, Gol za vodstvo postiže Fermin Lopez u 22. minuti susreta kome je to bio prvi put da postiže gol u dvije uzastopne utakmice. No, radost domaćina trajala je svega pet minuta, katastrofalnu grešku Ter Stegena iskoristio je Hugo Duro koji je stigao do svog 13. gola u ovoj sezoni.

Neopreznost Ronalda Arauja, u 38. minuti donijela je penal gostima, koji je materijalizovao Pepelu i na taj način donio potpuni preokret gostima. Araujo je u ovoj sezoni u svim takmičenjima glavni krivac za šest primljenih golova Barcelone, dobio je dva crvena kartona, napravio dva jedanaesterca te dva puta su iz njegove greške protivnici Barcelone dolazili do pogodaka.

Kraj poluvremena donio je pravu dramu, koja je nakon VAR provjere rezultirala direktnim crvenim kartonom za golmana gostiju, Mamardashvilija.

Početak drugog poluvremena donosi izjednačenje gostima, Robert Lewandowski nakon ubačaja Gundogana pogađa za 2:2. Bio je to ukupno osmi gol nakon kornera za Barcelonu čime je izjednačen rekord po broju golova nakon kornera iz sezone 2017./18. kada je na klupi Barce sjedio Ernesto Valverde. Lewandowski u 82. minuti ponovo glavom pogađa. U sudijskoj nadoknadi, Lewandowski golom iz slobodnog udarca dolazi do hat-tricka i postavlja konačnih 4:2 što Barcelonu dovodi na drugo mjesto La Lige i 11 bodova zaostatka za vodećim Real Madridom.

Naredno kolo Barcelona igra protiv Girone koja je direktni konkurent za drugu poziciju, a Valencia će u sljedećem kolu ugostiti Deportivo Alaves.

La Liga, 33. kolo
Barcelona – Valencia 4:2 (F. Lopez 22’, R. Lewandowski 49’, 82’, 90’+3’/ H. Duro 27’, Pepelu pen. 38’)