Prva liga FBiH: Sloboda kiksala na domaćem terenu, devet golova u Gračanici

Prvog dana vikenda odigrano je pet susreta 22. kola Prve lige Federacije Bosne i Hercegovine.

FK Rudar Kakanj – OFK Gradina 3:0

Jedan od dva kakanjska kluba koji se bori za opstanak na domaćem terenu ugostio je OFK Gradina iz Srebrenika i ostvario bitnu pobjedu. Domaćin je golom Idriza Šabića poveo u 23. minuti, a gol za vodstvo od 2:0 postigao je Anes Hrustanović u 35. minuti. Gosti u 72. minuti ostaju sa igračem manje jer je Ali Panjeta zbog dva žuta kartona morao ranije napustiti teren. Rudar je veoma brzo iskoristio igrača više, Adin Hubanić u 80. minuti postiže gol za 3:0 i tako postavlja konačan rezultat današnjeg susreta. Sa nova tri boda Rudar je na 14. poziciji sa bodom i utakmicom više od Zvijezde koja se nalazi na mjestu koje vodi u niži rang. Gradina je nakon poraza deseta na tabeli.

FK Sloboda – FK Radnik Hadžići 0:0

Susret koji je privukao mnogo pažnje igrao se u Tuzli gdje je prvoplasirana ekipa prvenstva Sloboda, dočekala Radnik iz Hadžića. Mreže su mirovale, a sa bodom nijedna ekipa ne može biti pretjerano zadovoljna, domaćin jer će Stupčanica sutra imati priliku smanjiti zaostatak na pet bodova, a gosti jer su sa osvojenim bodom došli do brojke od 23 osvojena boda što je samo dva boda više od pozicije koja vodi u niži rang.

BFK Simm Bau – FK Mladost 4:2

Na Gradskom stadionu u Maglaju BFK Simm Bau je dočekao ekipu koja narednu sezonu neće igrati u Prvoj ligi, FK Mladost iz Doboja kod Kaknja. Gosti svjesni bitnosti ovog meča već u trećem minutu stižu do vodstva, gol je postigao Pavle Bonić. Domaćin je nakon primljenog pogotka zaigrao mnogo bolje i do 27. minute golovima Nemanje Stjepanovića i Ševkije Resića kompletirao potpuni preokret. Prednost i radost domaćih trajala je svega pet minuta jer Goran Brkić u 32. minuti postiže izjednačujući pogodak. U drugom poluvremenu domaćin golom Predraga Vladića iz 69. minute stiže do novog vodstva. Sami finiš susreta donio je novi gol domaćih, Hamza Martinović je postigao gol za konačnih 4:2.

NK Bratstvo – FK Gornji Rahić 6:3

Najefikasniji meč današnjeg programa igran je u Gračanici gdje je domaćin slavio sa 4:3. Upravo je domaćin prvi poveo golom Maida Jaganjca u osmom minutu, gosti su izjednačili preko Eldina Mehmedovića u 33. minuti, a četiri minute kasnije domaćin postiže novi gol Husein Poturalić. Početkom drugog poluvremena Stefan Vasiljević postiže gol za 3:1, a nakon njega Edis Smajić donosi prednost domaćinu od 4:1. No, gosti se nisu predavali, Mehmedović u 66. minuti svojim drugim golom smanjuje zaostatak, a Mahmud Ali u 77. postiže gol za 4:3. Novi gol za domaćina tri minute kasnije postiže Poturalić, a nakon njega na listu strijelaca upisao se i Huso Avdagić koji postavlja konačan rezultat 6:3. Bratstvo je četvrta ekipa Prve lige, a FK Gornji Rahić je nakon desetog ovosezonskog poraza na devetoj poziciji.

HNK Tomislav – NK Čelik 1:1

HNK Tomislav je na domaćem terenu ugostio zenički Čelik. Domaćin je u 30. minuti stigao do vodstva golom Branimira Šiška. Gosti iz Zenice su do kraja meča uspjeli postići gol koji je znači da će se iz Tomislavgrada vratiti neporaženi. Anes Mašić je postigao izjednačujući gol. Nakon podjele bodova Tomislav je ostao treći, a Čelik se našao na šestom mjestu tabele.