U organizaciji Centra za kriminalistička, kriminološka i pravna istraživanja i Zavoda za javno zdravstvo SBK, u petak, 11. aprila 2025. godine, na Vlašiću je održana III. Naučno-stručna konferencija s međunarodnim učešćem pod nazivom “Ujedinjeni protiv nasilja.”
Na ovom važnom stručnom skupu, koji okuplja eksperte iz oblasti kriminalistike, prava, kriminologij, informatike i javnog zdravstva, priliku da predstavi svoj rad imala je i naša sugrađanka Maida Muratović.
Zajedno sa prof. dr. sc. Goranom Šimićem, dekanom Pravnog fakulteta Sveučilišta/Univerziteta “Vitez”, predstavljen je rad pod nazivom:
“Borba između dužnosti i zanemarivanja prijave nasilja u porodici.”
Ova tema pripada stvarnost koju svakodnevno živimo. Problem koji dotiče mnoge, ali o kojem se i dalje premalo govori.
Kroz ovaj rad, autori su otvorili važno pitanje – zašto ne smije doći do zanemarivanja prijava nasilja u porodici, i kakve to posljedice ostavlja po žrtvu, institucije, i društvo u cjelini. Kome zanemarivanje prijave može biti
Jer, ako je prijava prvi korak u razjašnjavanju, ali i zaštiti žrtve, onda je postupanje po toj prijavi osnovni temelj cijelog procesa. Svaki propust u toj fazi nije samo profesionalna greška – to je korak unazad, koji nasilje čini još prisutnijim, a žrtvu još ranjivijom.
Kako je istakla Maida:
“Vjerujem da će, ma koliko mali bio, svaki pomak značiti. Vjerujem da će neko biti zahvalan što postoje mladi kriminalisti, kriminolozi i pravnici koji svoje titule ne nose zbog pozicije, već zbog žrtava. Jer nas žrtve zaista trebaju.”
Ovaj rad nije samo naučna analiza, već i glas savjesti – poziv svim kriminalistima i ovlaštenim službenim licima da se odgovorno odnose prema prijavama nasilja, jer svaka od njih nosi životnu težinu, često izgovorenu šapatom onih koji više ne mogu da viču.
